A tenisz világranglista egy eredményeken alapuló módszer, amelyet a Teniszszakemberek Szövetsége (ATP) használ a játékosok minősítésének meghatározására. Az első tenisz világranglista rangsort egyesben 1973. augusztus 23-án tették közzé, míg a páros játékosokat először 1976. március 1-én rangsorolták.
Tenisz világranglista pontszámítás
13 torna van minden játékosnak, amin kötelezően részt kell venni 52 hét alatt. Ez 9 Masters és 4 Grand Slam versenyből adódik össze. Ehez hozzáadódik 5 választható nemzetközi verseny. Ha a játékos bármely kötelező versenyen nem tud elindulni, akkor kiegészítheti bármilyen nemzetközi versennyel. A tenisz világranglista rangsort minden hétfőn frissítik, a játékosok teljesítménye alapján. Az a játékos, aki 30 vagy több napig nincs versenyben, igazolt sérülés miatt, nem kap büntetést.
Történelem
Az ATP 1972-ben, férfiak szakszervezeteként alakult, Jack Kramer, Donald Dell és Cliff Drysdale alapító tagokkal, és akkor emelkedett előtérbe, amikor 81 tagja bojkottálta az 1973-as wimbledoni bajnokságot. Két hónappal ezután az ATP bevezette rangsorolási rendszerét, amelynek célja a versenyekre való belépési kritériumok objektivizálása volt, amelyet addig a nemzeti szövetségek és a versenyigazgatók ellenőriztek.
Az ATP új rangsorolási rendszerét gyorsan elfogadta a férfi tenisz világ. Gyakorlatilag minden ATP-tag támogatta az eseményeken való részvétel objektivizálását, ami versenyképesebb lett, de kevésbé teremtett baráti légkört a játékosok között.
Az eredeti ATP rangsorolási kritériumok, amelyeket azután rendszeresen hetente publikáltak csak 1979 közepétől az egyes játékosok eredményeinek átlagolásán alapultak, bár a részleteket többször felülvizsgálták. 1990-től, az ATP hatáskörének kiterjesztésével, a rangsorolási kritériumokat felváltotta egy másik rendszer.